Saturday, January 16

विवाहको ६ महिनामा सिउँदो पुछिएकी बुहारीको ससुराद्वारा यौ’नहिं’सापछि वि’भत्स ह’त्या !

June 30, 2020 299

बुटवल । प्रदेश ५ को कपिलवस्तु जिल्लाको वाणगंगा नगरपालिका वडा नम्वर–८ वोर्डगाउँकी २४ वर्षीया सुस्मिता थापाको असार १ गते राति मकवानपुरको हेटौडा नगरपालिका वडा–४ सूर्यचोकस्थित घरको भान्छा कोठा भित्र वि’भत्स ह’त्या गरिएको अवस्थामा श’व फेला परेको थियो । विवाह भएको छ महिना नपुग्दै दु’र्घटनामा श्रीमान्को मृ’त्यु भएर सिन्दुर पुछिएकी थापाको त्यसको तीन महिना नपुग्दैससुरा प्रकाश थापाले वि’भत्स ह’त्या गरेको खुलेको छ ।

घ’टनाको केहि दिनअघि ससुरा प्रकाश थापाले आफूमाथि यौ’नहिं’सा गरेको नोट सुस्मिताले लेखेको र ह्वा’टस् एपमार्फत अरुलाई समेत शेयर गरेको पाइएको मकवानपुर जिल्ला प्रहरी कार्यालयका प्रवक्ता डिएसपी ईन्द्रबहादुर रानाले सोमवार जानकारी दिए । यौ’नहिं’साको घ’टना बाहिर आउने ड’रले तथा मृ’तक छोराले काम गर्ने स्थानबाट ४० लाखभन्दा बढी विमा रकम आउने हुँदा बुहारीलाई परिवारका सबै सदस्य मिलेर विभत्स ह’त्या गरेको पाइएको डिएसपी रानाले बताए ।

ह’त्यामा ससुरा, सासु तुलसा थापा, नन्द सीता थापा र अमाजु दुर्गा थापा संलग्न रहेको सोमवार उनीहरुलाई सार्वाजानिक गर्दै मकवानपुरका प्रहरी प्रमुख एसपी सुशीलसिंह राठौरले बताए । सुस्मितका श्रीमान शि’व भनिने रुपेन्द्र थापाको दु’र्घटनामा मृ’त्यु हुँदा पाउने बीमा रकम १० लाख ६३ हजार रुपैयाँ ससुरा प्रकाश थापाले नै बुझेको समेत खुलेको प्रहरीले बताएको छ ।

असार १ गते राति भान्छा कोठामा थुनेर सिरानी लगायतको क’पडाले मुख छोप्दै लठ्ठी र सिलाउटाको लोहराले कु’टेर ह’त्या गरेर ढोका बन्दै गर्दै झ्यालबाट बाहिर निस्केका ससुरा प्रकाश थापा अर्को दिन बुहारीले कोठामा आ’त्माह’त्या गरेको भन्दै प्रहरीलाई खबर गरिदिन गाउँवासीलाई भनेका थिए ।

सुस्मिताका बाबु कृष्ण केसीका अनुसार घ’टनास्थलमा सुस्मिताको वि’भत्स ह’त्या गरिएको अवस्थामा श’व फेला परेको थियो । ‘छोरीको ह’त्याको खवरले वि’क्षिप्त बनेकी उनकी आमालाई मैले सम्हाल्न थाले र छोरीको श’व हेर्न जान सकिनँ । तर, ‘शव हेर्न जाने आफन्तहरु भन्छन टाउँकोमा चार ईन्च गहिरो चो’ट थियोे,’ सुस्मिताका बाबु कृष्ण केसीले भने ।

भ’व्य विवाह भएको थियो

सुस्मिताका बाबु कृष्ण केसी भारतिय सेनाका अवकास प्राप्त व्यक्ति हुन् । उनका छोरा पनि भारतीय सेनामा कार्यरत छन् । एक मात्र छोरी सुस्मिताको स्नातक सकेर विवाह गराउने रहर त्यो परिवारमा थियो । त्यही क्रममा एक जना आफन्तजले गत वर्ष लगनको महिना बैशाखमा हेटौडाका रुपेन्द्र थापासँग सुस्मिताको विवाह गराउने प्रस्ताव बाबु संग राखे ।

छोरी सुस्मिता दिल्लीमा स्नातक गर्दै थिईन । सुस्मितालाई केटाको फोटा मगाएर हेर्न पठाइएको थियो । बाबु केसी भन्छन्– ज्वाईं ईन्जिनियर हुनुहुन्थ्यो । आमासँग केटा त ठिकै छ तर टाढा भयो भन्ने जवाफ दिएकी थिइन् । त्यसपछि टाढा भएर केही गर्दैन भनेर मनाइयो । छोरीको २३ वर्षको उमेरमा २०७६ बैशाख १८ गते धुमधामका साथ विवाह भएको थियो ।’

विवाहको ६ महिना मै पुछियो सिन्दुर

सुस्मिताकी आमा गंगा केसी भन्छिन्, ‘दशैँमा ज्वाईं टिका थाप्न आउनु भएको थियो । छोरी यतै थिइन् । पल्टनबाट छोरा पनि आएकोले छोरीको विवाहको पहिलो दशैँ सपरिवार बसेर मनाइएको थियोे । टिका थापेर मोटरसाइकलमा घर फर्किदै हुनुहुन्थ्यो । असोज २३ गतेका दिन थियो, दाउन्ने पुग्दा ट्रिपरले उहाँको मोटरसाइकललाई ठ’क्कर दिएर ज्या’न ग’एको थियो ।’

यसरी विवाहको छ महिना नपुदै पति वियोगको पीडा सहेर बसेकी सुस्मिता दिल्लीमा मास्टर डिग्री गर्न जाँने अ’न्तिम तयारीमा थिइन् । त्यही बेलामा लकडाउन सुरु भयो ।

बाबु केसी भन्छन्, ‘मैले सम्धीलाई बीचमा फोन गरेर पठाइदिनुप¥यो भनेको पनि हुँ । बीमा कम्पनीको कागज पत्रमा साइन गर्न छ भन्दै हुनुहुन्थ्यो । छोरीले पनि ती कागजपत्र मिलाएर आउँला भन्दै थिइन् । यता उनी दिल्ली हिँड्न तयार पारिएको लत्ताकपडा त्यत्ति कै छन् ।

केसी दम्पत्ती भन्छन्, ‘ज्वाईंको सडक दु’र्घटनामा मृ’त्यु हुँदा ५ लाख रुपैयाँ छोरीलाई मिलेको थियो । त्यो पैसा खोई भन्दै छोरीकी नन्द सीता थापा कराउने गरेको सुनिन्थ्यो । छोरीले खाता मै छ पैसा भनेर भन्ने गर्थिन् ।

त्योभन्दा ठूलो रकम ज्वाईंले काठमाडौँमा बीमा गराउनु भएको रहेछ दुबै जनाको । ४० लाख जति त ज्वाईंका दाजुले झिकिसके भन्ने पनि सुनिन्छ । त्यो भन्दा ठूलो रकम छोरीले पाउने हुँदा कु’टेर विभत्स ह’त्या गरियो । कारण पैसा नै हो भन्ने हाम्रो बुझाइ छ । ’ स्थानीयवासीका अनुसार दु’र्घटनामा छोराको मृ’त्यु भए पछि बुहारी सुस्मितालाई ‘छोरो खाई’ भन्दै गा’ली गर्ने र पटक पटक त’नाव दिने समेत गरेका थिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्