Monday, March 8

यी हुन् विश्वकै धनी पाँच व्यक्तिका महँगा घर

August 10, 2020 201

१. जेफ बेजोस (कुल सम्पत्ति १८१.२ खर्ब डलर)
सेन्चुरी टावर मूल्य (८० मिलियन डलर)

रियल स्टेटका धुरन्धर तथा अमेजोनका सिइयो जेफ बेजोस लगातार विश्वकै धनी व्यक्ति हुन् । अमेरिकाको चर्चित सहरमा उनका घर तथा अपार्टमेन्ट छन् । न्युयोर्क तथा टेक्सासमा अपार्टमेन्ट लिएका बेजोसले वासिंटन र क्यालिफोर्नियामा भव्य महल किनेका छन् ।

घर किनबेचमा सौखिन बेजोसले गत वर्ष मात्र पश्चिम टेक्सासमा एक लाख ६५ हजार स्क्वायर फिटको ‘वाटरफन्ट हाउस’ निकेका थिए । उनले अमेजोनको मुख्य कार्यालयनजिकै २९ हजार स्क्वायर फुटको घरलाई निजी निवास बनाएका छन् ।

न्युयोर्कमा रहेको सेन्चुरी टावरको अपार्टमेन्ट १७ हजार स्क्वायरफिट रहेको छ । न्युयोर्कमा रहँदा बेजोस यसै टावरमा रहने गर्छन् । उनका अन्य घर वा अपार्टमेन्टको मूल्य नखुलाए पनि सेन्चुरी टावरको मूल्य ८० मिलियन डलर पर्छ । यो अपार्टमेन्टमा १२ बेडरुम छन् । उनले पाहुना तथा आफ्ना लागि छुटै किचेन बनाएका छन् । यस अपार्टमेन्टमा २० जना सहजै बस्न मिल्ने सानो डिएटर बनाइएको छ ।

२. बिल ग्रेट्स (कुल सम्पत्ति ११३.५ खर्ब डलर)
मेडिना घरको मूल्य (१२७ मिलियन डलर) 

माइक्रोसफ्टका मालिक बिल गेट्स लगातार २३ बवर्ष विश्वकै धनी व्यक्ति बने । अहिले उनलाई बेजोसले विस्थापित गरेका छन् । अमेरिकाबाट प्रकाशित हुने फोर्ब्स पत्रिकाका अनुसार गेट्स अहिले विश्वका दोस्रो धनी व्यक्तिमा पर्छन् । गेट्सले सन् १९९८ मा वासिंटनमा २० लाख डलर खर्चिएर घर किनेका थिए । अहिले यसको मूल्य १७० मिलियन डलर पुगेको छ ।

६० हजार स्क्वायरफिटमा फैलिएको मेडिना नामको घर पुनर्निर्माणमा सात वर्ष लाग्यो । अत्याधुनिक सुविधायुक्त घर बनाउँदा बिल गेट्सले ६३.३ मिलियन डलर खर्च गरे । अहिले यो घरको नाम ‘सानाडु २.०’ नाम राखिएको छ । घरको विशेषता भनेकै यहाँ प्रयोग गरिएको काठ हो । घरमा प्रयोग भएका अघिकांश काठ पाँच सय वर्ष पुरानो डग्लास रूखको हो ।

अफिस टाइमपछि निवासमै बस्न रुचाउने बिल गेट्सले सातवटा ठूला ब्रेडरुम र अन्य १८ वटा कोठा बनाएका छन् । दैनिक घरको हेरचाह गर्न पाँच सयजना कर्मचारी छन् । विशेष पाहुना आउँदा बिट गेट्सले थप सयजना कर्मचारी खटाउने गर्छन् ।

उनको डाइनिङ हलमा सहजै दुई सयजना पाहुना अटाउँछन् । यहाँ दैनिक ६ किचेन प्रयोग हुन्छ । पाहुनाहरूको शरीरको तापक्रमअनुसार कोठामा अक्सिजन र प्रकाश आउने गर्छ । तालको नजिक भएकाले बिल गेट्स फुर्सद पाउँदा साँझको समयमा महँगा यार्चमा सवार हुन्छन् ।

३. बर्नान्ड अर्नाउल्ट (कुल सम्पत्ति (१०७.५ विलियन पाउन्ड) वेभर्ली हिल्स (३० लाख मिलियन डलर)
फ्रान्सका खर्बपति बर्नान्ड अर्नाउल्ट विश्वकै तेस्रो धनी व्यक्ति हुन् । बर्नान्डको कम्पनी लुइस भुट्सन तथा सेफोरा ब्रान्डबाट उत्पादित सामग्री विभिन्न ७० राष्ट्रमा मार्केट लिएको छ । सन् २०१९ मा अमेरिकन ज्वेलरी तिफनी एन्ड कम्पनीसँग सहकार्य गरेपछि बर्नान्डको आम्दानी बढ्यो । महँगा यार्चमा विकेन्ड मनाउन मन पराउने बर्नान्ड त्यत्तिकै राम्रा–राम्रा बंगला किनेका छन् । फ्रान्स तथा अमेरिकाका दर्जनौँ घरका मालिका बर्नान्ड पछिल्लो समय लसएन्जलसको वेभर्ली हिल्समा अवस्थित दरबारमा बस्दै आएका छन् ।

सन् २०१६ मा किनेको यस दरबारको मूल्य ३०.५ मिलियन डलर रहेको छ । चारैतिर हरियाली भएको दरबारमा पाहुनाले आधुनिक प्रविधिको उपयोग गर्न पाउँछन् । ६४ सय स्क्वायर फिटको दरबार १६औँ शताब्दीमा बनेको मानिन्छ । फुटबल मैदानदेखि टेनिसकोर्टसम्म छन् । बर्नान्डले विशेष अवसरमा दरबारको मुख्य हल प्रयोग गर्छन । मुख्य हलको पुनर्निर्माण गर्न मात्र उनले १६ लाख डलर खर्चिए । यसका साथै बर्नान्डले पाहुनाहरूका लागि कोठा छुट्याएका छन् ।

४. मार्क जुकरबर्ग (८६.५ बिलियन डलर)
फालो अल्टो (४३.८ मिलियन डलर) 

सामाजिक सञ्जाल (फेसबुस) का संस्थापक मार्क जुकरबर्ग विश्वकै चौथो धनी व्यक्ति हुन् । फोर्ब्सको पछिल्लो डाटाअनुसार उनको कुल सम्पत्ति  ८६.५ खर्ब डलर रहेको छ । विश्वकै युवा धनी व्यक्ति मार्कले आफ्नो आम्दानीको धेरैजसो सामाजिक कार्यमा खर्च गर्छन् । सन् २०११ मा उनले क्यालिफोर्नियाको पालो अल्टोमा एक घर किनेका थिए । त्यसवेला यो घरको मूल्य ७० लाख डलर थियो । अहिले यसको मूल्य ४३.८ मिलियन डलर पुगेको छ ।

 

पाँच हजार स्क्वायरफिटको फालो अल्टो तीनपटक डिजाइन परिवर्तन भएको छ । बाहिरबाट हेर्दा सामान्य लाग्ने फालो अल्टोभित्र मौलिकाले भरिएको छ । यो घर सन् १९०३ मा बनेको मानिन्छ । यहाँ राखिएका सबैजसो काठ र अन्य सामग्री सय वर्षभन्दा पुराना छन् । फुर्सद पाउँदा फेसबुकका संस्थापक मार्क जुकरबर्ग बगैँचामा बोटबिरुवाको हेरविचार गर्छन् । यस घरमा सुमिङ पुल तथा सनबाथ लिने रुम छन् । पाँच बेडरुमसहितको घरमा पाँचैवटा बाथरुम पनि छन् ।

मुकेश अम्बानी (कुल सम्पत्ति ८१.३ बिलियन डलर)
अन्टिएला : २ खर्ब डलर

भारतको चर्चित कम्पनी रिलायन्सका मालिक मुकेश अम्बानी पाँचौँ धनी व्यक्ति हुन् ।  धिरुभाइ अम्बानीका छोरा मुकेशले भारतमै पहिलोपटक फाेर जी फोन लन्च गरेका थिए । अम्बानीका मुम्बईको चुम्बला हिल्समा २७ तलाको गगनचुम्बी घर छ । सन् २०१० मा अन्टिएला नाम राखेको यस घरको निर्माण पूरा हुँदा दुई खर्ब डलर खर्च लागत निस्कियो ।

 

पाँच सय ५८ फिट अग्लो घरमा १० वटा लिफ्ट छन् । यो भारतको पहिलो तथा विश्वकै दशौँ महँगो घरमा गनिन्छ । चार लाख स्क्वायरफिट रहेको अन्टिएला घरमै अफिस छ । यहाँ सहजै एक सय ६८ कार पार्किङ गर्न सकिन्छ । हेलिप्याडको व्यवस्थासमेत भएको एन्टिएला स्विमिङदेखि दुईतले रिक्रिएसन सेन्टर पनि छन् । यहाँ ५० जना अट्ने मिनी थिएर छ ।

एजेन्सीको सहयोगमा

प्रतिकृया दिनुहोस्