Wednesday, March 3

लकडाउन खुलेकै दिन आयो दुखद खबर-नेपालमा कोरोनाबाट थप एक जनाको मृ,त्यु

July 22, 2020 184

काठमाडौं ।
वीपी कोइराला स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान धरानमा एक जना को रोना सं क्रमितको नि धन भएको छ। महोत्तरीका ६० वर्षीय पुरुषको मृ त्यु भएको अस्पतालले जानकारी दिएको छ । प्रतिष्ठानमा उपचारका लागि आउँदा नै सिकिस्त रहेका ती वृद्धलाई शुरुमा आइसियुमा राखेर उपचार गरिएको थियो।

उनको पिसिआर जाँच गर्दा पोजेटिभ आएपछि मंगलबार आइसियुबाट आइसोलेसनमा स्थानान्तरण गरिएको थियो।बिरामीमा रुघाखोकी र ज्वरो आएको थियो । मृ तकको श वलाई महोत्तरी पठाइ सकिएको छ।

यसअघि पनि सप्तरीको राजविराजका एक वृद्धको पनि को रोनाकै कारण वीपीमा उपचारको क्रममा नि धन भएको थियो ।

यो पनि पढ्नुहोस, काठमाण्डौ – आजदेखि ल कडाउन हटेको छ । चैत ११ गतेदेखि सुरु भएको ल कडाउन गएराति १२ बजेदेखि अन्त्य भएको हो । आजदेखि सरकारी कार्यालयहरू सामान्य अवस्थामा जस्तै सञ्चालन गर्ने र गाडीको जोर-बिजोर प्रणाली हटाउने सरकारले निर्णय गरेको छ ।

यस्तै साउन १५ गतेदेखि होटेल, ट्रेकिङ, ट्राभल र पर्वतारोहरण व्यवसाय पनि सञ्चालन हुनेछन् । स्वास्थ्य मापदण्ड पालना गरी भदौ १ गतेदेखि लामो दूरीका सार्वजनिक गाडी तथा हवाई सेवा सुरु गर्ने सरकारले निर्णय गरेको छ ।

यस्तै भदौ १ गतेदेखि भर्ना र रोकिएका परीक्षा सञ्चालन गर्न दिने निर्णय पनि भएको छ । तर, अर्को निर्णय नभएसम्मका लागि स्कुल/कलेजमा पठनपाठन भने गर्न पाइने छैन । लकडाउन खुला भए पनि शिक्षण संस्थाहरू, सिनेमा हल, पार्टी प्यालेस, डान्स बार तथा मनोरञ्जनका क्षेत्र, सैलुन-ब्युटीपार्लर तथा स्पा, स्विमिङ पुल, हेल्थ क्लब, समूहमा खेलिने खेलकुद, सभा/भेला, धार्मिक क्षेत्र, पुस्तकालय, सङ्ग्रहालय तथा चिडियाखाना, अन्तर्राष्ट्रिय नाका भने बन्द रहनेछन् ।

ल कडाउन अन्त्य गरे पनि स्वास्थ्यसम्बन्धी मापदण्ड कायमै रहेको र त्यसको पालना गर्न सरकारले आग्रह गरेको छ । स्वास्थ्य मापदण्ड पालना गराउन प्रमुख जिल्ला अधिकारीलाई जिम्मेवारी दिइएको छ । मापदण्ड उल्लंघन गर्नेलाई सं क्रामक रो क तथा स्थानीय प्रशासन ऐनअनुसार का रबाही हुने सरकारले जनाएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्