Saturday, January 23

कोरोना विरुद्ध लड्न सक्ने आशा जाग्यो : डब्ल्युएचओ

July 11, 2020 356

विश्व स्वास्थ्य संस्था (डब्ल्युएचओ) ले कोरोना भाइरसको संक्रमणलाई नियन्त्रणमा ल्याउन सक्ने अभिव्यक्ति राखेको छ । गत ६ हप्तामा कोरोना भाइरसको संक्र मणको संख्या दोब्बर भएपनि यसलाई नियन्त्रणमा ल्याउन सकिने जनाइएको हो ।

डब्ल्युएचओ प्रमुख डा टेड्रोस अधानोम घेब्रेसियसले भने, “इटाली, स्पेन, दक्षिण कोरिया र भारतको सबैभन्दा ठूलो बस्तीका उदाहरणले देखाएको छ कि प्रकोप खराब भए पनि आक्रामक कार वाहीबाट भाइरसलाई नियन्त्रणमा राख्न सकिन्छ ।

टेन्ड्रसले जेनेभामा भर्चुअल प्रेस सम्मेलनमा भने, “पछिल्ला छ हप्तामा केसहरू दोब्बर भयो।” यद्यपि विश्वभरि धेरै उदाहरणहरू छन् जसले देखाएका छ कि प्रकोप अत्यन्तै तीव्र भए पनि यसलाई नियन्त्रणमा ल्याउन सकिने रहेछ । यी मध्ये केही उदाहरणहरू इटाली, स्पेन, दक्षिण कोरिया, धारावी र भारत रहेका छन् ।

प्रमुख डा। टेड्रोसले भारतको मुम्बई जस्तो जनघनत्व बढी भएको शहरमा कोरोनावि रुद्ध चालिएको आक्र मक कदमले देखाएको सफलताले ठूलो आशा जगाएको बताए । गत डिसेम्बरमा चीनमा यस प्रकोपको उदय भएदेखि कोरोनाभाइ रसबाट कम्तिमा ५ लाख ६२ हजार व्यक्तिको मृ त्यु भएको एएफपीले शुक्रबार संकलित आधिकारिक स्रोतको तथ्यांकले जनाएको छ ।

एक करोड भन्दा बढी मानिसहरु संक्र मित भएका छन् । टेड्रोसका अनुसार सबै क्षेत्रहरूमा सीमितता परीक्षण गरिएको छ । देशहरूमा जहाँ तीव्र गतिमा संक्र मित बृद्धि भएको छ, त्यस्ता ठाउँहरूमा प्रतिबन्धहरू ढिला भएको थियो । त्यहाँ अहिले पनि केसहरू बढ्न थालेको देखिन्छ । राष्ट्रिय एकता र विश्वव्यापी एकताका साथमा मात्र महामारीलाई नियन्त्रणमा लिन सकिने बताइएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्