Monday, January 18

बदाम खान जान्नुभयो भने अनेकौँ समस्या चैट : तर यी ५ अबस्थामा कम खानुहोस्

October 5, 2020 55

काठमाडौं । सामान्यतयाः बदाम खानु स्वास्थ्यका लागि लाभदायक हुन्छ । स्मरण शक्ति बढाउने देखि अन्य धेरै कामका लागि सल्लाहमा बदाम शिर्ष स्थानमा रहने गर्दछ । खानपानले हाम्रो जीवनमा निकै ठुलो महत्व राखेको हुन्छ । यदि तपाइँ स्वस्थ आहार लिनुहुन्छ भने स्वास्थ्य पनि राम्रो हुन्छ । आजका दिनमा बदलिएको जीवनशैलीको कारण, व्यक्तिहरु मधुमेह, हृदय रोग, पक्षघात , थाइरोइड र मोटोपनाबाट ग्रस्त हुन्छन् । त्यसकारण यो महत्त्वपूर्ण छ कि तपाइँ कति व्यस्त हुनुहुन्छ, तपाइँको आहारको पूरा ध्यान राख्नुहोस् ।

यो त्यस समयमा धेरै महत्त्वपूर्ण हुन्छ जब तपाईं तौल घटाउन उपायहरु खोजी गर्दै हुनुहुन्छ । कतिपय मानिसहरु तौल घटाउने चक्करमा आफ्नो खाना छोड्ने गर्छन । त्यसको परिणाम मान्छे झन कमजोर हुँदै जान्छ । तौल घटाउन खाना कम गर्ने वा खानाको सन्तुलन नमिलाउने गर्नाले थप अन्य स्वास्थ्य समस्याबाट ग्रसित हुन समय लाग्दैन ।

मोटोपना हुनेहरु धेरैलाई मधुमेहको समस्या हुने गर्दछ । रगतमा चिनीको स्तर नियन्त्रण गर्न उपायहरू के हुन त्यसका बारेमा हामी सामान्य चर्चा गर्नेछौ । चाहे तपाइँ स्वंयम इच्छुक हुनुहुन्छ वा कुनै अन्य व्यक्तिका लागि स्वास्थ्य सम्बन्धी जानकारी लिन खोज्दै हुनुहुन्छ ? हामी तपाँईलाई आधारभुत कुरा जानकारी गराउँन जाँदैछौँ ।

राम्रो स्वास्थ्यको लागि, तपाईंले आहारमा पोषक तत्वहरू समावेश गर्नुपर्दछ । यसको लागि, मानिसहरूलाई अक्सर सुक्खा फल खान सल्लाह दिइन्छ । जब त्यहाँ सुक्खा फलहरू अर्थात् सुक्खा फलहरूको बारेमा कुरा हुन्छ, तब बदामको उल्लेख बिना पुरा हुन्छजस्तो हामीलाई लाग्दैन ।

मान्छेहरु बदामलाई सुख्खा फलहरूको राजा भन्छन् । तर के तपाईंलाई थाहा छ बदाम सबैका लागि अमृत हुँदैन । त्यहाँ केहि मान्छेहरु हुन्छन् जसले बदाम खानु हुँदैन । सबैलाई मनपर्ने यो सुक्खा फल बदामका पनि साइड इफेक्टहरू हुन्छन् । त्यसकारण आज हामी बदाम खानुका फाईदा र बेफाइदाबारे चर्चा गर्न गइरहेका छौँ ।

बदाम खानुका फाइदाहरु
१, तपाईंलाई छिटो तौल घटाउन मद्दत गर्दछ
बदामले तौल घटाउन पनि मद्दत गर्न सक्छ, तर यो ध्यानमा राख्नु महत्त्वपूर्ण छ कि तपाईंले यसलाई सन्तुलित मात्रामा खानुपर्दछ । वास्तवमा बदामले तपाईंलाई खानेकुराहरूबाट जोगाउँदछ । यदि तपाईं बदाम खानुहुन्छ भने तपाईं पेट भरिएको महसुस गर्नुहुन्छ । किनभने बदाममा फाइबर, प्रोटीन र स्वस्थ बोसो रहेको हुन्छ । जसकारण बदाम खाएपछि भोक लाग्दैन ।

२, मधुमेह नियन्त्रण गर्न सहयोगी
बदाममा म्याग्नीशियम हुन्छ जुन एकदम फाइदाजनक हुन्छ । यसले मधुमेह बिरामीहरूलाई ठुलो राहात दिन्छ । बदामको सहयोगले रगतमा चिनीको स्तर नियन्त्रण गर्न सकिन्छ । यदि बदाम एक लामो समय को लागी सेवन गर्नुहुन्छ भने तब रगतमा चिनीको मात्रा नियन्त्रण गर्न सकिन्छ ।

३, ग्लूकोज स्तर नियन्त्रण गर्न मद्दत गर्दछ
बदामले ग्लूकोजको स्तर नियन्त्रण गर्न मद्दत गर्न सक्छ । बदाममा भिटामिन ई र म्याग्नीशियम हुन्छ, जसले हड्डीहरूलाई बलियो बनाउन र शरीरमा सहज रगत प्रवाह गर्न मद्दत गर्दछ । थप रूपमा यसले मांसपेशीहरू पनि बलियो बनाउँदछ । साथमा मधुमेह बिरामीहरूले कार्बोहाइड्रेटयुक्त भोजन खानुपर्दछ । कार्बोहाइड्रेटहरूले शरीरमा ग्लूकोजको स्तर कम गर्दछ ।

यस्ता व्यक्तिले बदाम खान हुँदैन
१, यदि तपाईंलाई पाचनसँग सम्बन्धित समस्या छ भने तपाईंले बदाम खाँदा सावधान हुनु आवश्यक छ । एक मुट्ठी बदाममा करिब १७० ग्राम फाइबर हुन्छ । शरीरलाई दैनिक २५ देखि ४० ग्राम फाइबरको आवश्यकता पर्दछ । त्यसैले यदि तपाईले दिनमा ३ देखि ४ वटा बदाम खानुहुन्छ भने यसले तपाईको शरीरमा फाइबरको आवश्यकता पुरा गर्दछ । यदि तपाईंले धेरै बदाम खानुभयो भने यसले पेटको समस्याहरू निम्त्याउन सक्छ । यससँगै, पेट फुल्ने, कब्जियतलगायतका समस्याको एक कारण पनि हुन सक्छ ।

२, यदि तपाईले कुनै औषधि लिनुहुन्छ भने तपाईले बदामको मात्रामा ध्यान दिनु पर्छ । बदाममा म्याग्नीशियमको एक महत्त्वपूर्ण मात्रा हुन्छ । ३ देखि ४ वटा बदाममा ०.६ एमजी म्याग्नेशियम हुन्छ, जबकि तपाईंको शरीरलाई १.८ देखि २.३ एमजी दैनिक चाहिन्छ । त्यसकारण यदि तपाई यस भन्दा बढी बदाम खानुहुन्छ भने यसले तपाईको शरीरमा औषधीको प्रभावमा फरक पार्छ । तपाईंको रक्त प्रवाहमा म्याग्नीशियम एन्ट्यासीड्स, रेचकहरू, रक्तचाप औषधीहरू र धेरै एन्टिबायोटिकहरूको उच्च मात्राले एन्टिसाइकोटिक औषधिहरूको प्रभाव कम गर्न सक्छ ।

३, बदाममा भिटामिन ई पर्याप्त हुन्छ । त्यसकारण यदि तपाईले धेरै बदाम खानुभयो भने, भिटामिन ईको अधिक मात्रा लिन सक्नुहुन्छ । कुनै पनि कुरा अधिक हुँदा नै तपाँईलाई स्वास्थ्य समस्या हुन थाल्छ । भिटामिन ई कपाल र छालाको लागि राम्रो हुन्छ । यसले एन्ट्यासीडेट्सलाई सुरक्षा दिने काम गर्दछ । तपाइँ दिनमा ३ देखि ४ बदाम खानुहुन्छ भने त्यसमा तपाँईले ७.४ एमजी भिटामिन ई पाउनुहुन्छ । यदि यो भन्दा बढि लिनुभयो भने अधिक हुनसक्छ ।

४, यदि तपाईं वजन कम गर्न चाहनुहुन्छ भने, बदामले तपाईंलाई यसमा मद्दत गर्न सक्दछ । तर नियमित र सन्तुलित मात्रामा लिनुपर्छ । बदाममा धेरै क्यालोरी र फ्याट हुन्छ । विज्ञहरुका अनुसार ४ देखि ४ वटा बदाममा १६८ क्यालोरी र १४ ग्राम बोसो हुन्छ । त्यसैले यदि तपाईले एक मुट्ठी बदाम खानुहुन्छ भने तपाई ५०० भन्दा बढी क्यालोरी र ४० देखि ५० ग्राम बोसो खान्नुहुन्छ ।

जुन तौल कम गर्नका लागि नकरात्मक भुमिकामा देखिन सक्छ । त्यसैले यो महत्त्वपूर्ण छ कि यदि तपाईं तौल घटाउने आहारमा हुनुहुन्छ भने बदामको मात्रामा ध्यान दिनुहोस् । त्यसैले कुलमा यदि तपाईं एक सामान्य जीवनशैली अनुसरण गर्दै हुनुहुन्छ र सामान्य भोजनमा हुनुहुन्छ भने तपाईंले एक दिनमा ३ देखि ४ वटा बदाम लिनु पर्छ । तर विशेष सावधान रहनुहोस् कि तपाईले डाक्टरको सल्लाह बिना डाईटमा कुनै परिवर्तन गर्नु राम्रो हुँदैन ।

 

प्रतिकृया दिनुहोस्