Tuesday, January 26

कोरोना भाइरसमा कुकुर र बिरालाको भूमिकालाई जोडेर बैज्ञानिकहरुले गरे नयाँ खुलासा

September 30, 2020 120

काठमाडौं । कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) लाई लिएर एक नयाँ खुलासा भएको छ । वैज्ञानिकहरूको एउटा नयाँ अध्ययनले यो पुष्टि गरेको छ कि कुकुर र बिरालाहरू कोरोना भाइरसबाट संक्रमित हुन सक्छ, तर दुबैबाट कुनै पनि जनावर बिरामी हुने सम्भावना कम छ । एकै साथ यो कुरा पनि पत्ता लाग्यो कि बिरालोले कोरोना भाइरसप्रति कडा प्रतिरोधात्मक क्षमता राख्छ ।

न्यु योर्क टाइम्समा प्रकाशित रिपोर्टका अनुसार वैज्ञानिकहरूले घरेलु जनावरहरूले मानवमा कोरोना संक्रमित गर्न सक्ने कुनै प्रमाण फेला नपरेको बताएका छन् ।

यद्यपि संक्रमित बिरालाले अन्य बिरालाहरूलाई संक्रमित गर्न सक्छ । रिपोर्टका अनुसार कुकुरहरु भन्दा बिरालाहरुमा कोरोना भाइरस बढी सक्रिय हुन्छ । अनुसन्धानको क्रममा कुकुरहरूको माथिल्लो श्वसन पथमा भाइरस भेटिएन । यद्यपि, केहि अघिल्लो अध्ययनहरूले फरक नतीजा पनि ल्याएको छ ।

विश्वमा झण्डै ३ करोड ४० लाख मानिसहरू संक्रमित भइसकेका छन् । अर्कोतिर १० लाख १३ हजार भन्दा बढी मानिसले ज्यान गुमाएका छन् । घरेलु जनावरहरू कोरोना संक्रमित भएका घटनाहरू एकदम कम मात्रै आएका छन् । जब बिरालो कोरोना संक्रमित हुनसक्छ तर किन तिनीहरू मानिसलाई संक्रमित गर्न सक्दैनन् ? उक्त अध्ययनका लेखक एन्जेला एम. बास्को लोथ भन्छन, ‘कोरोनाबाट संक्रमित मानिसहरुको संख्या यति धेरै छ कि मानिसहरूले वास्तवमा बिरालोलाई संक्रमित गरिरहेका छन् ।’

एन्जेलाले यो पनि भन्छन् कि बिरालोलाई कोरोना संक्रमण हुन सक्छ । धेरै जसो घटनाहरूमा मानिसहरूले बिरालाहरू देख्न सक्दैनन्, किनकि तिनीहरूसँग लक्षण हुँदैन । अन्वेषकहरूले यो पनि भने कि यदि घरमा कोही कोरोनाबाट संक्रमित छ भने बिरालालाई घरमा नै मात्र राख्नुहोस् किनकि यसले बाहिर जाँदा अन्य बिरालाहरूलाई संक्रमित गर्न सक्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्